Google+ Followers

Translate

Łączna liczba wyświetleń

środa, 27 sierpnia 2014

Rozdz I odc 4

   Młody zamyślił się chwilę
- Przecież ty nie masz żony i nigdy nie miałeś
- Czy do tego , żeby mieć dziecko , konieczna jest żona ?
Asystent uśmiechnął się z lekka
- no niby nie , ale nigdy się nie chwaliłeś , że masz dziecko
- no wiesz , dziecko bez żony to nie jest powód żeby się chwalić
Młody był dość wrażliwy , żeby wyczuć nutkę ironii w głosie starszego kolegi . Sam się  dziwił , że znalazł w sobie tyle odwagi , by z tym człowiekiem , z którym , jak to subiektywnie odczuwał , dzieliła go przepaść nie tylko w hierarchii naukowej , ale i majątkowej rozmawiać jak równy z równym . Już jako student bardzo szanował doktora nie tylko za wiedzę , którą przewyższał docentów i profesorów , ale za jego prostotę i nie stwarzanie sztucznych barier w kontaktach ze studentami , cechą ludzi wielkich jest skromność pomyślał wtedy . Teraz też go poznaje : szczery , pomocny , dowcipny . Nie rozumie tylko tego dodatku ironii w ocenie świata , którego dawniej nie było . I nagle olśnienie :
- kolega wybaczy , ale nigdy nie uwierzę , żeby kolega miał dziecko i to ukrywał , wszyscy studenci mówili , że doktor Daszyński jest jedyną osobą , która mówi to co myśli
- i to zawsze uważałem za największą pochwałę drogi Łukaszku , no dobra , poznałem kobietę , ładna była , umówiłem się z nią na szczerość , bez niedomówień w naszym luźnym związku , była panną bez zobowiązań , to , że dziecko było przechowywane u babci , dowiedziałem się przypadkowo w centrum handlowym , gdy  ośmioletni wówczas chłopczyk intuicyjnie podbiegł do matki . Reakcja babci , by zapobiec wsypie , była niestety spóźniona . Podbiegła szybko i powiedziała , że się pomylił , ta pani ma tylko podobną sukienkę . Inteligentny dzieciak w lot zrozumiał sytuację i pobiegł w kierunku innej kobiety . Ale wiesz , jak mawiają " mądrej głowie dość dwie słowie " ,  w mimice twarzy i spontaniczności reakcji ,  którą nawet najintelegentniejsze dziecko nie jest w  stanie udać , czytasz jak w otwartych kartach .
- i co ona na to ?
- próbowała przejść mimochodem i jakby nigdy nic zaczęła kontynuować rozmowę , nie odwracając się nawet w stronę dziecka
- i co ?
- dość tej komedii , powiedziałem , dziecko mi nie przeszkadza , a ten chłopczyk szczególnie przypadł mi do gustu , z oczu biła mu inteligencja , błyskotliwość i jakby ogromny zawód .
" A mówiła mi , że jestem jedynym mężczyzną w jej życiu " - wyznał mi dwa lata później już dziesięcioletni chłopczyk

17 komentarzy:

 1. Nadszedł ten mały--serce zabiło mi mocniej--Tyle jest dziewcząt piękniejszych ..pomyślałam.-sobie zaraz ;Ten ...to moje przeznaczenie...Zapytałem ją wzrokiem ;Chciałabyś Ty mnie;Nie wytrzymała próby mego spojrzenia,spóśćiła oczy.włosy opadły jej na twarz.Wtedy pojąłem--że chętnie powiedziałaby :TAK:Zawstydziła się tak,bo była czystą i młodą dziewczyną,i nie wyjawniłaby za nic w swiecie-swoich uczuć ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystko można przetrwać--byle przestać się bać. ?

  OdpowiedzUsuń
 3. Każdy z nas-dziś czy jutro --może się pomylić.?

  OdpowiedzUsuń
 4. Należy wchłaniać barwy życia,lecz nie pamiętać nigdy .. jego szczegółów. Szczegóły są zawsze wulgarne. ?

  OdpowiedzUsuń
 5. MIŁOŚĆ wyszła już z mody- Uśmiercili ją poeci,Tyle o niej pisali,że nikt już im nie wierzy.Prawdziwa miłość - cierpi w milczeniu.!

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam, przeczytałam wszystkie posty. Muszę przyznać, że zostały napisane w sposób bardzo inteligentny i na pewno nie są to treści do przeczytania na szybko;)
  Widzę tutaj włożony wkład i poświecenie:)
  Życzę powodzenia w dalszych postach

  OdpowiedzUsuń
 7. Każda kobieta jest buntownikiem ,zwłaszcza w stosunku do samej siebie. ? Życie bardziej nasladuje sztukę,niż sztuka życie ?

  OdpowiedzUsuń
 8. Literatura zawsze wyprzedza życie,Nie kopiuje życia,lecz kształtuje je dla swych celów...?

  OdpowiedzUsuń
 9. Jest taki dzień w roku,kiedy refleksja w serce się wkrada, Dzień 1 Listopada .Spokojnych dni ,pełnych refleksji i zadumy ...

  OdpowiedzUsuń
 10. NATALKO ..dziękuję - - w życzliwych słowach światło się kryje,Rozświetla smutne i szare chwile - . . do SERCA . wlewa wiele radości . . niechaj i TWOIM-- SERDUSZKU .. zagości. ..miłego wieczoru...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, dobrze jest przeczytać w internecie opowiadanie na wyższym poziomie, dające do myślenia:) Pozdrawiam równie gorąco:)

   Usuń
 11. Najtrudniejszym zadaniem co w życiu nas .czeka - - To umieć ocenić drugiego człowieka . . Bo choć oczu i uszu masz dwoje . To myśli o innych są jedynie TWOJE.. . pozdrawiam.. Zieloną Górę ja mieszkałam w Żarach... tam zostały piękne WSPOMNIENIA i bliscy memu sercu..znajomi .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zielona Góra byłą mieszkankę Żar:)

   Usuń
  2. Swiatło życia . . to co kochamy... nie to czego pożądamy - - Mała różnica,To co pożądamy nas zabija,odbiera rozum,głuszy sumienie- zamienia w niewolnika ,Wierność Miłości,. . . . ponad rozstanie. nie ma kochania bez ponoszenia strat.. .

   Usuń
 12. Dzień Dziadka ,,pozdrawiam dziadunia .. z Z,..GÓRY.. --. babka z ŻAR..

  OdpowiedzUsuń
 13. Życie czasami pisze swój scenariusz, nieważne jakie były plany. . wystarczy jedno złe zdarzenie i już pojawia się złe - spojrzenie . .Nieważne ,co się mówi o jakimś człowieku -Ważne jest kto to mówi..Mówiłeś mi --śmiej się -dziś każesz płakać-wczoraj uciąłeś skrzydła . dziś każesz latać..Na sercu rany zapomnieć NIGDY czas nie pozwoli..tego co kiedyś łączyło .NAS ..PRZYJAŻŃ...jest jak słońce czasem go coś przysłoni ..lecz NIGDY nie gasnie ..dziękuję andrzejku x13 ..danka yx13 ?

  OdpowiedzUsuń
 14. DZIĘKUJĘ za pamięć ..dziękuję za SERCE . .kłaniam się pięknie w serdecznej podziece .I choć to Świat wirtualny --to ciepło się czuje. . Za to że JESTEŚ --serdecznie CI KOCHANY dziękuję Życie to wielka zagadka . .Tajemnic wszystkich matka--Nie wiemy co nas czeka -- choć czas szybko ucieka...Nie rań serca co Cię kocha . . bo miłości -krótki czas .Kochać w życiu można często .- lecz prawdziwie -TYLKO RAZ .?Serce moje nie zwracaj na mnie uwagi- kochaj dalej --choćbym umarła..To było naprawdę ??

  OdpowiedzUsuń